Rio Ebro i Region Caspe


Rzeka Rio Ebro


Jedna z głównych rzek Hiszpanii, przepływa przez północną część tego kraju. Ma źródła w Górach Kantabryjskich w okolicy Fontibre, płynie w kierunku południowo-wschodnim przez Kotlinę Aragońską, dalej w postaci przełomu między Caspe i Tortosą przepływa przez nadbrzeżne Góry Katalońskie i deltą uchodzi do Morza Śródziemnego.

 

Rzeka Ebro słynie z największych okazów suma, karpia i sandacza w Europie. Populację suma szacuje się tam obecnie na ponad 5 mln sztuk, natomiast karpia powyżej 10 kg na ok 30 mln sztuk!! Jako profesjonalna baza wedkarska uważamy, że te informacje są dużo zaniżone.

 

Zbiornik zaporowy na rzece Ebro w okolicach Caspe to płynąca leniwym nurtem rzeka o pierwszej klasie czystości. Płynąca wśród skał piaskowca, ma średnią głębokość 6 – 9 m, ale miejscami dochodzi nawet do 100 m. W najszerszych miejscach odległość pomiędzy dwoma brzegami sięga 800m. Te liczby najlepiej świadczą o tym, że rzeka Ebro w regionie Caspe jest miejscem doskonale nadającym się do połowów oraz, że zapewni Państwu niezapomniane przeżycia wędkarskie.

 

W razie gdyby chcieli państwo odpocząć od łowienia to z Caspe do morza śródziemnego dzieli tylko 150 km jazdy autostradą.

Łowisko rzeczno-jeziorowe położone w północno-zachodniej Hiszpanii (pogranicze regionów Aragonia i Katalonia), odległość:

 • ok. 2 530 km od Warszawy,
 • 210 km od Barcelony,
 • 456 km od Madrytu.

Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: sum (cały rok, najlepsze wyniki maj-czerwiec oraz sierpień- październik), karp (cały rok), sandacz (cały rok, najlepsze wyniki marzec-listopad), czarny bass(najlepsze wyniki latem).

 
 1. Dostępność łowiska
  Zarówno z brzegu (głównie łowienie na grunt), jak i z łodzi z silnikiem spalinowym, która daje dostęp do najlepszych łowisk ryb drapieżnych, przede wszystkim sandaczy i bassów.
 2. Rekomendowane metody połowu
  Sum – żywiec, spinning, metoda gruntowa (pellet lub kalmary). Karp – metoda gruntowa (pellet, kulki proteinowe, kukurydza i inne przynęty), spławik. Sandacz – spinning, żywiec, martwa rybka. Czarny bass – spinning (np. z użyciem powierzchniowych woblerów bezsterowych, tzw. popperów). Na Ebro praktykowana jest metoda gruntowa/żywcowa z użyciem boi, która utrzymuje przynętę w silnym nurcie rzeki. Metoda przy użyciu boi nie jest dozwolona na wszystkich odcinkach Ebro i Caspe. Szczegółowe informacje w biurze.
 3. Limity i ograniczenia
   4 sandacze na dzień powyżej 50 cm długości, 4 karpie na dzień od 35 do 60 cm długości. W okresie 15 maja -15 czerwca obowiązuje całkowity zakaz zabierania karpi. Nad Ebro panuje powszechny zwyczaj wypuszczania sumów. Nikt z przyjezdnych i miejscowych wędkarzy nie zabija tych ryb. Odstępstwa od tej reguły są bardzo niemile widziane. Cały rok obowiązuje całkowity zakaz zabierania czarnego bassa. Jeden wędkarz może łowić maksymalnie na 2 wędki. Wędkować można od 6 rano do 24. W niektórych rejonach łowiska nie jest dozwolony trolling.  

Bass czarny na naszym odcinku żyje ich tu największa ilość. To świetna sportowa ryba. Bass  jest bardzo walecznym przeciwnikiem. Nasz przewodnik jest mistrzem regionu w poławianiu bassów i  chętnie podzieli się doświadczeniem oraz pomoże w łowieniu.

 
Karp To tu są te wspaniałe karpie po 30 kg. Złowienie dużego karpia, sandacza czy też suma w odpowiednim okresie nie jest tu niczym szczególnym, dziesięciokilogramowe karpie czy dwukilogramowe sandacze łowi się po kilka sztuk dziennie.

 
Okon  Bardzo chętnie łowiony przez wędkarzy na spinning, spod lodu, oraz na żywą i martwą rybę, a także na spławik, grunt i na muchę.

 
Płoć Rekordowa płoć na haczyku to marzenie każdego wędkarza. Nie ma chyba innej ryby, która wyzwalałaby takie emocje. Jednak złowienie prawdziwego okazu jest naprawdę trudne. Na haczyk trafiają najczęściej płotki drobne, kilkunastocenty-metrowe.

 
Sandacz atrakcyjny jako ryba sportowa. Osiąga ponad 1 metr długości przy wadze ponad 10 kg. Sandacz w ostatnich latach staje się coraz popularniejszy wśród wędkarzy, gdyż nowe techniki (spinningowy opad) i przynęty (np. silikonowe jigi) umożliwiają jego skuteczne połowy o każdej niemal porze dnia.

 
Sum  jest bardzo ceniony przez wędkarzy ze względu na niepospolitą siłę, waleczność w czasie holu i swoje wyjątkowe (jak na rybę słodkowodną) rozmiary.